Treść zakładkiRPB.6220.01.2025.BK. Budowa sieci kanalizacji grawitacyjno-tłocznej – ul. Polna i Krótka w miejscowości Wojcieszyce
Znak sprawy: RPB.6220.01.2025.BK
DECYZJA NR 01/2025
o środowiskowych uwarunkowaniach
Na podstawie art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84, art. 85 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t. j. Dz. U. z 2024r., poz. 1112 ze zm.), art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2024r., poz. 572 ze zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 81 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019r., poz. 1839 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Gminy Kłodawa z siedzibą ul. Gorzowska 40, 66-415 Kłodawa reprezentowanej przez Pana Waldemara Harasimowicza, z dnia 13.05.2025r. (wpłynął do urzędu 14.05.2025r.),
s t w i e r d z a m
brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci kanalizacji grawitacyjno – tłocznej w Wojcieszycach ulica Polna, Krótka w miejscowości Wojcieszyce, gmina Kłodawa, powiat gorzowski, województwo lubuskie.
Uzasadnienie
Dnia 14.05.2025r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Gminy Kłodawa z siedzibą ul. Gorzowska 40, 66-415 Kłodawa reprezentowanej przez Pana Waldemara Harasimowicza o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci kanalizacji grawitacyjno – tłocznej w Wojcieszycach ulica Polna, Krótka w miejscowości Wojcieszyce, gmina Kłodawa, powiat gorzowski, województwo lubuskie.
Przedmiotowe przedsięwzięcie, zgodnie § 3 ust. 1 pkt 81 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r., poz. 1839 ze zm.) oraz w myśl art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy o ooś, jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, którego realizacja wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Wniosek spełniał wymogi określone w art. 74 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t. j. Dz. U. z 2024r., poz. 1112 ze zm.), w związku z czym Wójt Gminy Kłodawa w dniu 02.06.2025r. zgodnie z art. 73 ust. 1 w/w ustawy oraz art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego powiadomił strony o wszczęciu postępowania i o wystąpieniu do organów współdziałających o opinię. Organami opiniującymi w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowej inwestycji są Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Gorzowie Wlkp. oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp.
Dnia 23.06.2025r. do tutejszego urzędu wpłynęła opinia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. z dnia 23.06.2025r. znak WZŚ.4220.296.2025.DB o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanej inwestycji.
Dnia 25.06.2025r. do tutejszego urzędu wpłynęła opinia Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Gorzowie Wlkp. z dnia 24.06.2025r. znak: PG.ZZŚ.4901.150.2025.KW o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanej inwestycji.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. nie wyraził opinii w terminie 14 dni, wobec czego zgodnie z art. 78 ust. 4 ustawy ooś Wójt Gminy Kłodawa uznał, że organ ten nie ma zastrzeżeń co do planowanej inwestycji.
Następnie zgodnie z art. 10 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego zawiadomiono strony postępowania o możliwości wypowiedzenia się co do zebranych materiałów i dowodów przed wydaniem decyzji. Z możliwości tej nie skorzystała żadna ze stron w toczącym się postępowaniu.
Zgodnie z art. 64 ust. 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t. j. Dz. U.
z 2024r., poz. 1112 ze zm.), wydając niniejszą decyzję, zgodnie z art. 85 ust. 2 pkt 2, uwzględniono łącznie uwarunkowania, o których mowa w art. 63 ust. 1.
Przedsięwzięcie polega na budowie kanalizacji sanitarnej grawitacyjno – tłocznej o szacowanej długości ok. 1,2 km z przepompownią ścieków, z czego długość kanalizacji grawitacyjnej wyniesie ok. 800 m. Pozostałą część stanowić będzie rurociąg tłoczny. Kanalizacja sanitarna grawitacyjno-tłoczna wykonana będzie z rur PVC, PP, lub PE. Kolektory te uzbrojone będą w studnie rewizyjne betonowe z uszczelką oraz studnie z polipropylenu lub polichlorku winylu.
Zakres inwestycji obejmuje działki nr: 146/9, 146/10, 169/2, 171/1, 151, 172/1, 173/1, 174, 226/1, 186, 122/2 obręb Wojcieszyce, gmina Kłodawa, powiat gorzowski, województwo lubuskie.
Projektowana inwestycja jest obiektem podziemnym typu liniowego i nie zajmuje określonej powierzchni działki. Przewidziany teren pod kolektory stanowią drogi gminne (ul. Polna i ul. Krótka)
i powiatowe (ul. Wspólna) oraz inne tereny niezabudowane, gminne lub prywatne. Wskazane powyżej ulice są drogami o nawierzchni asfaltowej lub gruntowej.
Ścieki będą odprowadzone projektowaną przepompownią (tłocznią) do istniejącej kanalizacji w miejscowości Wojcieszyce, a następnie zostaną przekierowane istniejącym układem kanalizacyjnym na oczyszczalnię ścieków w Gorzowie Wielkopolskim. Teren planowanego przedsięwzięcia nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Uwzględniając łącznie uwarunkowania związane z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, określone w art. 63 ustawy o ooś, po analizie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia oraz przedłożonej karty informacyjnej, stwierdzono, że nie jest ono zlokalizowane na obszarach wodno-błotnych i innych obszarach o płytkim zaleganiu wód podziemnych, w tym siedliskach łęgowych i ujściach rzek, na obszarach wybrzeży i w środowisku morskim, na obszarach górskich i leśnych, na obszarach objętych ochroną, w tym strefach ochronnych ujęć wód i obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych, obszarach, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone lub istnieje prawdopodobieństwo ich przekroczenia, obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne, obszarach o znacznej gęstości zaludnienia, obszarach przylegających do jezior, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej.
Przedsięwzięcie nie będzie zlokalizowane w granicach korytarzy ekologicznych ani w strefach wyznaczonych obszarów objętych ochroną, na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1478, z późn. zm.), wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt lub ich siedlisk oraz siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym na obszarach sieci Natura 2000, i nie będzie oddziaływać na gatunki i siedliska tam chronione oraz nie spowoduje fragmentacji obszarów. Inwestycja zlokalizowana zostanie w odległości: ok. 0,01 km od obszaru chronionego krajobrazu „Puszcza Barlinecka” oraz ok. 3,92 km od obszaru Natura 2000 Puszcza Barlinecka PLB080001 i obszaru Natura 2000 Ostoja Barlinecka PLH080071. Powyższe wartości mierzoną są od punktu zlokalizowanego na działce nr 122/2.
Zgodnie Audytem krajobrazowym województwa lubuskiego zatwierdzonym uchwałą nr IV/66/24 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 28 października 2024 r. inwestycja umiejscowiona zostanie poza krajobrazem priorytetowym o typie wiejskie z przewagą mozaikowo rozmieszczonych użytków rolnych tworzących małe pola (ID krajobrazu 544).
Analizowana inwestycja nie będzie położona w obszarze Głównego Zbiornika Wód Podziemnych, a także na terenie szczególnego zagrożenia powodzią.
Według Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry przyjętego rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16 listopada 2022 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry (Dz. U. z 2023 r. poz. 335), inwestycja zlokalizowana będzie na terenie jednolitej części wód podziemnych (JCWPd) o kodzie GW600033, której stan ilościowy i stan chemiczny oceniono jako dobry, a ocena ryzyka nieosiągnięcia celu środowiskowego jako niezagrożoną. Ponadto, przedsięwzięcie zlokalizowane będzie na terenie jednolitych części wód powierzchniowych (JCWP) o nazwie Kłodawka o kodzie RW60001015369, jest to naturalna część wód, o złym stanie ogólnym, a ocena ryzyka nieosiągnięcia celu środowiskowego jako zagrożona.
Rozpatrywana inwestycja nie ma wpływu na stan wód, którego utrzymanie lub poprawa jest ważnym czynnikiem dla ochrony siedlisk lub gatunków występujących na obszarach chronionych zlokalizowanych na wyżej wskazanych jednolitych częściach wód.
Etap realizacji nie będzie związany ze znaczącymi oddziaływaniami. Będą to typowe roboty budowlane polegające na wykonaniu wykopów w celu ułożenia rurociągów. Kanały układane będą w wykopach otwartych realizowanych mechanicznie lub ręcznie. Występować będzie okresowa emisja zanieczyszczeń do powietrza oraz hałasu, której źródłem będą maszyny i urządzenia budowlane. Zaplecze budowy wyposażone będzie w przenośne toalety. Oddziaływania na etapie realizacji będą miały charakter krótkookresowy, odwracalny i lokalny. Ustaną one po zakończeniu budowy. Realizacja inwestycji będzie związana z wycinką drzewa (lipy o obwodzie około 85 cm) na działce nr 169/2 obręb Wojcieszyce, które zlokalizowane jest w pasie drogowym i będzie kolidować z projektowaną kanalizacją sanitarną.
Ze względu na rodzaj inwestycji, na etapie użytkowania brak będzie oddziaływań w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza, hałasu czy odpadów. Kanalizacja wykonana będzie jako szczelna, co zabezpieczy środowisko wodno-gruntowe przed potencjalnym zanieczyszczeniem. Realizacja inwestycji wpłynie na polepszenie warunków sanitarnych na rozpatrywanym terenie, a tym samym na poprawę ochrony środowiska wodno-gruntowego. Inwestycja ma przede wszystkim na celu uzbrojenie w sieć kanalizacyjną terenów objętych planem miejscowym z przeznaczeniem na cele rozwoju funkcji mieszkaniowo - usługowej, mieszkaniowej i usługowej, tereny zieleni oraz komunikacji i infrastruktury technicznej.
Mając na uwadze rodzaj i lokalizację projektowanego przedsięwzięcia, a także oddziaływanie ograniczone do terenu lokalizacji, inwestycja ta nie będzie w sposób skumulowany oddziaływać na środowisko z innymi tego typu przedsięwzięciami.
Przedsięwzięcie nie jest związane z wykorzystywaniem zasobów naturalnych. Przedsięwzięcie nie będzie bezpośrednim źródłem emisji gazów cieplarnianych. Inwestycja nie spowoduje także zajęcia terenów zdolnych do pochłaniania tego rodzaju gazów. Podobnie nie wpłynie na możliwość retencji wód powodziowych na tych terenach. Z tych samych względów nie wpłynie ona na różnorodność biologiczną na tym obszarze. Eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie miała również wpływu na klimat.
Analizowana kanalizacja nie wiąże się z wystąpieniem poważnej awarii przemysłowej. Brak jest także podstaw do stwierdzenia ryzyka poważnej awarii lub katastrofy naturalnej i budowlanej. Ewentualne oddziaływania, choć mogą być długotrwałe, to będą miały zasięg lokalny i mało znaczący bez ryzyka transgranicznych oddziaływań.
Po przeanalizowaniu wniosku, biorąc pod uwagę szczegółowość załączonej informacji, wymagane prawem opinie, rodzaj i skalę planowanego przedsięwzięcia, możliwy wpływ planowanej inwestycji na środowisko oraz po rozpatrzeniu całokształtu materiału dowodowego zgromadzonego
w przedmiotowej sprawie orzeczono jak w sentencji decyzji.
Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wydano w oparciu o:
- złożony wniosek zainteresowanej strony wraz z kartą informacyjną,
- przeprowadzone postępowanie stosownie do ustawy z dnia 3 października 2008r.
o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t. j. Dz. U. z 2023r., poz. 1094 ze zm.), - wymogi dotyczące ochrony przyrody oraz środowiska.
Pouczenie
Od niniejszej decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wlkp. za moim pośrednictwem w terminie czternastu dni od dnia jej doręczenia.
Załącznik nr 1 do decyzji Nr 01/2025 z dnia 08 wrzesień 2025r.
CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA
Przedsięwzięcie polega na budowie kanalizacji sanitarnej grawitacyjno – tłocznej z infrastrukturą towarzyszącą.
Nowoprojektowana kanalizacja sanitarna zostanie wykonana w pasach drogowych oraz częściowo terenach prywatnych na odcinku o łącznej długości 1,2 km z rur PVC, PP, lub PE. Kolektory kanalizacyjne zostaną uzbrojone w studnie rewizyjne betonowe z uszczelką oraz studnie z polipropylenu lub polichlorku winylu.
Sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej o długości 0,8 km zaprojektowano z rur średnicy 160-200 mm PVC-U, SN8 z rdzeniem litym. Rurociągi układane będą od głębokości minimalnej 0,8 m (głębokość sklepienia rury) w kierunku istniejącej kanalizacji lub projektowanej przepompowni ścieków, metodą wykopu otwartego wąskoprzestrzennego umocnionego. Kanały położone na głębokości mniejszej niż 0,8 m zostaną ocieplone. Dopuszcza się również możliwość prowadzenia prac metodą bezwykopową, przecisku lub przewiertu. Maksymalna głębokość układania kanałów wyniesie do 6,0 m. Szerokość wykopów dla kanalizacji tłocznej wyniesie 0,8 m, dla kanalizacji grawitacyjnej sieć 1,0 m, w okolicach studni 2,0 m. Kanalizacja grawitacyjna uzbrojona zostanie w studnie kanalizacyjne o głębokościach dostosowanych do zagłębienia sieci.
Sieć kanalizacji sanitarnej tłocznej o długości 0,4 km przewidziano z rur od 63 mm do 110 mm PE80-100 PN8-10 układanych na głębokości ok. 1,10 m p.p.t. Rurociąg tłoczny wyposażony zostanie w studnie rewizyjne oraz armaturę na-/odpowietrzającą i płuczącą.
W ramach inwestycji przewidziano również budowę przepompowni (tłoczni) ścieków o średnicy od 1,2 do 2,0 m z polimerobetonu lub betonu C35/45, wyposażonej w min. 2 pompy. Przepompownia w zależności od lokalizacji wykonana zostanie w wersji wygrodzonej lub przejezdnej. Zbiorniki przepompowni posadowione zostaną na głębokości do około 6,00 m p.p.t.
Przepompownia ścieków w wersji wygrodzonej ogrodzona zostanie za pomocą paneli ogrodzeniowych ocynkowanych o wysokości 1,50 m montowanych pomiędzy słupkami o rozstawie 1,50 - 2,00 m. Słupki osadzone będą w fundamencie betonowym z betonu C12/15. Zamontowana zostanie brama dwuskrzydłowa (dopuszcza się furtkę) zamykana. Nawierzchnia wokół przepompowni ścieków wykonana zostanie z kostki betonowej. Powierzchnia wygrodzenia wynosić będzie ok. 30 m2.
Po wykonaniu sieci kanalizacyjnej zostaną przeprowadzone próby szczelności jej rurociągów przy użyciu wody pobranej z sieci wodociągowej (istniejącego w pasie drogowym hydrantu), a wykorzystane w tym procesie wody odprowadzone zostaną do istniejącego kanału sanitarnego lub rurociągiem do wozu asenizacyjnego albo do najbliższego rowu po uzyskaniu zgody właściciela/zarządcy.